Dzisiaj jest: 10 Grudzień 2024    |    Imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel
  • Title_1

TARNICA

Tarnica 01 z cieniem

TARNICA - 1346 m n.p.m. - to najwyższy szczyt polskich Bieszczad. Szczyt ten należy do ustanowionej w 1997r. Korony Gór Polski, na którą składa się 28 najwyższych szczytów należących do wszystkich pasm górskich w Polsce.
Nazwa Tarnica wywodzi się od rumuńskiego słowa ‘tarniţa’, które oznacza "siodło" lub "przełęcz". Pierwotnie ta nazwa odnosiła się do Przełęczy pod Tarnicą (1286 m n.p.m.), która oddziela szczyt od masywu Szerokiego Wierchu, ale z czasem objęła również sam szczyt, który widziany z Wołosatego ma kształt zbliżony do siodła.

Na Tarnicę prowadzi żółty szlak turystyczny z Przełęczy pod Tarnicą (1285 m n.p.m.). Do Przełęczy pod Tarnicą można dotrzeć czerwonym szlakiem z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch lub niebieskim szlakiem z Wołosatego.

Na Tarnicę prowadzi tylko 5 szlaków. Najszybciej na szczyt można dostać się niebieskim szlakiem, który swój początek bierze we wsi Wołosate (2:10 godz. - 4,4 km). Niebieski szlak wychodzącym z Wołosatego to trasa ścieżki przyrodniczo-historycznej Wołosate-Tarnica. Zaczyna się przy starym cmentarzu bojkowskim w Wołosatem, wiedzie przez Przełęczy pod Tarnicą i dociera aż na szczyt wzniesienia. Na trasie znajduje się 25 przystanków. Symbolem ścieżki jest orlik krzykliwy.
Drugi, piękniejszy szlak czerwony to ścieżka przyrodnicza z „Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch (3:20 godz. - 8,2 km). Na jej trasie znajduje się 26 przystanków. Symbolem ścieżki jest śnieżyca wiosenna.
Pozostałe 3 szlaki rozpoczynają się: trzeci w Mucznem i prowadzi przez Bukowe Berdo i Przełęcz Goprowską (3:30 godz. - 8,2 km), czwarty w Pszczelinach przez Bukowe Berdo (5:30 godz. - 14,2 km) a piąty najdłuższy rozpoczyna się wównież w Wołosatem najdłuższy rozpoczynają się w Wołosatem, ale prowadzi początkowo drogą asfaltową, a następnie od strony południowej przez malownicze połoniny Halicz i Rozsypaniec (8 godz. - 23 km).

Przy żółtym szlaku turystycznym znajduje się jaskinia w Tarnicy. Jej wejście umiejscowione jest na wysokości 1340 m n.p.m. i zostało zasypane w w 2008 r. ze względu na bezpieczeństwo turystów. Otwór utworzył się w sposób naturalny w 2003 r. Długość jaskini wynosi 16 m, a głębokość 6 m.

Na Tarnicy występują dwa wyraźne wierzchołki. Wyższy, na którym znajduje się stalowy krzyż, wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m., a niższy na wysokość 1339 m n.p.m. Na głównym szczycie Tarnicy umieszczony jest też punkt geodezyjny. Pierwszy krzyż został postawiony na Tarnicy już w 1978 r., ale obecnie ten mały krzyż znajduje się na szczycie Halicza, bo w 1987 r. został zastąpiony 7-metrowym stalowym krzyżem. W 1987 r. na szczycie została odsłonięta tablica upamiętniająca wejście na Tarnicę ks. Karola Wojtyły 5 sierpnia 1953 r. oraz jego trzecią pielgrzymkę do Ojczyzny jako Ojca Świętego w 1987 r. Niestety wiosną 2000 r. krzyż na Tarnicy złamał się, a 2 września 2000 r. został w jego miejscu ustawiony nowy, stalowy krzyż o wysokości ok. 8,5 m, któty istnieje tam do dzisiaj. Krzyż ten został wniesiony na szczyt w częściach przez pielgrzymów.
Tarnica 02 z cieniami pod zdjęciem

Tarnica stanowi doskonały punkt widokowy. Ze szczytu rozpościerają się wspaniałe widoki, zarówno na polską, jak i ukraińską część Bieszczadów. Przy dobrej widoczności można stąd dostrzec Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną czy też Świdowiec, ale można też zobaczyć najwyższy szczyt położony w Rumunii - Vârful Pietrosul Rodnei w Górach Rodniańskich oddalony od Tarnicy o 257 km.

Od lat 90. XX w. co roku w Wielki Piątek na Tarnicę odprawiane są nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Ze względu na rosnącą popularność nabożeństwa, od 2017 r. Bieszczadzki Park Narodowy wprowadził obowiązek rejestracji grup liczących nie więcej niż 50 osób i odbywają wejścia w odstępach czasowych. lub są ograniczane.

Tarnica znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a więc w związku z tym obowiązują opłaty za wstęp do Parku. Z opłat zwolnione są m. in. dzieci do lat 7. Bilet można zakupić online bądź w jednym z punktów informacyjno-kasowych przy wejsciu na szlak, które są czynne od połowy kwietnia do połowy listopada.

W 2015 r. na trasie z Wołosatego na Tarnicę zainstalowane zostały progi przeciwerozyjne, zwane popularnie schodami. Mają po 2,5 m szerokości, a wykonane zostały z dębowych krawędziaków. Powstały w celu zapobiegania degradacji szlaku, jednak ich powstanie oraz wygląd wzbudziły wiele kontrowersji.

Tarnica 03 z cieniami pod zdjęciem

Dawniej masywy Tarnicy i Halicza nosiły nazwę Gór Niedźwiedziowych. Było to odzwierciedleniem dużej populacji niedźwiedzi występującej na tym terenie.

Spośród wszystkich szczytów w Bieszczadach Zachodnich i Wschodnich, Tarnica jest drugim najwyszczym szczytem, bo najwyższy jest Pikuj, wznoszący się na wysokość 1408 m n.p.m., który znajduje się na terytorium Ukrainy.

ZABYTKI BLIZNEGO

WSPOMÓŻ FUNDACJE

SZLACHETNA PACZKA
POLSKA AKCJA HUMANITARNA
FUNDACJA WOŚP
FUNDACJA TVN
FUNDACJA DKMS
SOS WIOSKI DZIECIĘCE
STOWARZYSZENIE WIOSNA
FUNDACJA DZIECIOM "ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ"
POLSAT
FUNDACJA KASISI


Miejscowość:
BLIZNE
Województwo: PODKARPACIE
Powiat: BRZOZÓW
Gmina: JASIENICA ROSIELNA
Poczta: 36-221 BLIZNE
Urząd pocztowy: JASIENICA ROSIELNA

   
SZKOŁA PODSTAWOWA: 
13 43 05 224
PARAFIA BLIZNE: 
13 43 05 600
OBSŁUGA TURYSTÓW: 
782 458 050
SOŁTYS BLIZNEGO: 
692 309 636
URZĄD GMINY: 
13 43 06 033
KLASZTOR SIÓSTR: 
13 43 05 521
   
.

WARTO ZOBACZYĆ W POBLIŻU

Free Joomla templates by Ltheme