/
PREVImage
NEXTImage

POŁOŻENIE BLIZNEGO

 

Blizne to miejscowość o wyjątkowym klimacie – bogata w historię, malowniczo położona, a do tego skrywa jeden z najcenniejszych zabytków Podkarpacia.

Położenie geograficzne miejscowości Blizne

Blizne to malownicza wieś położona w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Jasienica Rosielna. Leży na Pogórzu Dynowskim – wschodniej części Pogórza Karpackiego – na wysokości około 280–320 m n.p.m., w dolinie potoku Stobnica, dopływu Stobnicy Górnej. To teren pagórkowaty, lekko pofalowany, otoczony łagodnymi wzgórzami i polami uprawnymi, z widokiem na dalsze pasma Pogórza i odległe Bieszczady.

Miejscowość oddalona jest:

  • ok. 10 km na północny zachód od Brzozowa (siedziby powiatu),
  • ok. 35 km na południe od Rzeszowa (stolica województwa),
  • w bliskim sąsiedztwie Jasienicy Rosielnej, Domaradza i Haczowa.

Blizne położone jest na trasie drogi wojewódzkiej nr 886 (Sanok – Domaradz – Rzeszów), co czyni ją łatwo dostępną zarówno dla turystów zmierzających w Bieszczady, jak i dla miłośników drewnianej architektury sakralnej.

Walory przyrodnicze

Blizne znajduje się na pograniczu strefy pogórza i przedgórza Karpat. Otoczone jest licznymi lasami mieszanymi, łąkami i polami, co nadaje miejscowości sielski, naturalny krajobraz. Wiosną i latem zachwyca różnorodnością dzikiej przyrody – śpiew ptaków, kwitnące miedze, rozciągające się wśród wzgórz pola, a także czyste powietrze i umiarkowany klimat sprawiają, że to idealne miejsce na wypoczynek blisko natury.

W pobliskich lasach spotkać można sarny, jelenie, lisy, a wczesnym rankiem lub wieczorem – dzikie ptactwo. Przez miejscowość i jej okolice biegną ścieżki spacerowe oraz trasy rowerowe, idealne do spokojnej eksploracji okolicy.

Walory turystyczne i kulturowe

Blizne to prawdziwa perła kulturowa regionu – słynąca przede wszystkim z Kościoła pw. Wszystkich Świętych, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jeden z najcenniejszych drewnianych kościołów w Polsce, reprezentujący gotycki styl sakralny z XV wieku.

Kościół pw. Wszystkich Świętych (UNESCO)

  • Zbudowany w 2. połowie XV wieku, z zachowanym unikatowym wnętrzem pokrytym polichromią z XVI–XVIII wieku.
  • Otoczony drewnianym ogrodzeniem i dzwonnicą – całość tworzy zamknięty zespół obronny, niezwykle rzadki w skali kraju.
  • Wnętrze zachwyca freskami i zabytkowymi ołtarzami, m.in. ołtarzem głównym z obrazem Wszystkich Świętych oraz gotycką rzeźbą Madonny z Dzieciątkiem.

Szlak Architektury Drewnianej

Kościół w Bliznem to ważny punkt na Szlaku Architektury Drewnianej woj. podkarpackiego. Turyści odwiedzający Binarową, Haczów, Dębno czy Lipnicę Murowaną często zatrzymują się w Bliznem, by podziwiać jeden z najlepiej zachowanych kościołów gotyckich z drewna w Europie.

Centrum Informacji Turystycznej i Izba Regionalna

Tuż obok kościoła działa centrum informacji i niewielkie muzeum – Izba Regionalna – w której można zapoznać się z lokalną historią, dawnymi narzędziami, strojami i życiem codziennym mieszkańców Bliznego i okolic.

Dla aktywnych

Blizne to idealna baza wypadowa dla osób szukających ciszy, spokoju i pięknych widoków:

  • Trasy piesze i rowerowe – łagodne wzgórza i przyjazne ścieżki prowadzą przez lasy, sady i pola.
  • Obserwacja przyrody – idealne miejsce do fotografii krajobrazowej, obserwacji ptaków i relaksu wśród natury.
  • Bliskość Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego – Blizne leży na trasie w kierunku Bieszczadów, co czyni je dogodnym punktem wypadowym.

Walory historyczne

Historia Bliznego sięga czasów średniowiecza – pierwsze wzmianki pochodzą z XIV wieku. Miejscowość przez wieki pełniła ważną funkcję parafialną i edukacyjną. Kościół i parafia były centrum życia społecznego, a wieś znana była z działalności rzemieślniczej i rolniczej.

 


 

 

MEGA PROMOCJA

Free Joomla templates by Ltheme