Dzisiaj jest: 12 Grudzień 2024    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara
  • Title_1

GÓRA ŚW. MICHAŁA

 

Góra Świętego Michała o wysokości 423 m n.p.m., nazywana przez miejscowych "Michałkiem", wznosi się w odległości dwóch kilometrów od zabytkowego piętnastowiecznego gotyckiego kościoła. Jest jednym z wyższych szczytów południowej linii Pogórza Dynowskiego. Warunki przyrodnicze, ukształtowanie terenu, jak i piękne krajobrazy od strony połudbiowej tworzą dobre warunki do pieszych wędrówek a wejście na tą górę zajmuje zaledwie ok. 30 minut.

Na szczyt tej góry można dotrzeć od strony południowej drogą biegnącą od strony Bliznego koło blizneńskiego cmentarza i Domu Generalnego Sióstr Zawierzanek w kierunku tej góry albo dotrzeć tam drogą łączącą Blizne z Golcową i dojść na szczyt pieszo od strony wschodniej kamienistą drogą terenową.

 

Michałek szczyt

Na szczycie Góry Świętego Michała znajduje się XIX-wieczna kaplica p.w. Świętego Michała Archanioła. Kaplica ta została wzniesiona w 1877 roku przez mieszkańców Bliznego na miejscu istniejącego wcześniej i zlikwidowanego klasztoru oo. Kapucynów. Kaplica ta stanowi wotum dziękczynne mieszkańców po najeździe Tatarów na Blizne w 1624 roku.

Jak mówi legenda Tatarzy rozbili swój obóz w pobliskiej wsi Różanka napadli na wieś Blizne i uprowadzili w jasyr 60 ludzi. W miejscu obecnej kaplicy św. Michała Tatarzy zostali przepędzeni w cudowny sposób przez dużą liczbę wojsk w białych szatach. Uwolnieni jeńcy bez żadnych szkód i w pełnej liczbie powrócili do domów, a mieszkańcy Bliznego, przyrzekając szczególną wdzięczność św. Michałowi, oddali w jego opiekę miejscowość Blizne. W ramach wdzięczności ówczesny proboszcz ks. Józef Nałogowski ku wiecznej pamięci zbudował tej górze kaplicę na podobieństwo kaplicy Świętego Michała na Górze Gargano we Włoszech. 

Od tego czasu, wzgórze bliznieńskie stało się miejscem kultu św. Michała, W doroczne jego święto odprawiano uroczystą Sumę z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i procesją eucharystyczną. W nabożeństwach tych uczestniczyli zazwyczaj mieszkańcy wszystkich okolicznych wiosek. 

Kaplica Św Michała

Niestety obecna Kaplica Św. Michała jest już czwartym obiektem budowlanym od czasów budowania pierwszej kaplicy w roku 1674 przez ks. Nałogowskiego. Pierwsza kaplica zbudowana z drewna jodłowego wymagała remontu w połowie XVIII wieku. Niestety ówczesny biskup przemyski Wacław Hieronim Sierakowski polecił rozebrać dotychczasową drewnianą kaplicę, a na jej miejscu wystawił murowaną świątynię pw. Zjawienia Świętego Michała Archanioła. Z kościołem łączyła się droga krzyżowa, rozmieszczona w murowanych kapliczkach oraz drewniane zabudowania mieszkalne.

Ufundowaną świątynię i drewnianą zabudowę bp Sierakowski powierzył przybyłym w 1753 roku z Czech do Krosna braciom Kapucynom. Zakonnicy z Krosna przejęli ją w 1760 roku, jako klasztorną rezydencję i początkowo w 1778 roku rezydencję na Michałku obsługiwało pięciu kapłanów zakonnych i trzech braci.
Niestety w 1788 roku kapucyńska rezydencja na górze św. Michała w Bliznem została dotknięta kasatą, zarządzoną przez austriacki urząd - cyrkuł sanocki. Kościół przeznaczony został do rozbiórki, zaś części jego wyposażenia przekazano świątyniom w Izdebkach. Starej Wsi i Bliznem. Parafia Humniska otrzymała barokowy ołtarz, istniejący do dzisiaj jako główny w miejscowym kościele pw. św. Stanisława Biskupa.
Kapucyńska rezydencja na Górze Świętego Michała w Bliznem istniała zaledwie 28 lat i od strony lokalizacji wiązała się z niefortunną decyzją władz kościelnych. Usytuowana na górze, oddalona kilometrami od najbliższych miejscowości, była bardziej podobna do dawnych eremówczyli pustelni, aniżeli do klasztoru, którego zakonnicy - zgodnie ze swoimi regułami - mieli pracować duszpastersko w środowiskach miejskich.

Teraz na miejscu bliznieńskiego klasztoru stoi obecna murowana kaplica pw. św. Michała. Zbudował ją w 1877 r. miejscowy proboszcz ks. Józef Januszkiewicz.

Dziś Góra Świętego Michała jest licznie odwiedzane przez mieszkańców Bliznego, sąsiednich miejscowości i turystów z różnych regionów Polski. Zarówno w dniu odpustu, jak i w innym czasie zmierzają ku niej liczni wierni.

 


Miejscowość:
BLIZNE
Województwo: PODKARPACIE
Powiat: BRZOZÓW
Gmina: JASIENICA ROSIELNA
Poczta: 36-221 BLIZNE
Urząd pocztowy: JASIENICA ROSIELNA

   
SZKOŁA PODSTAWOWA: 
13 43 05 224
PARAFIA BLIZNE: 
13 43 05 600
OBSŁUGA TURYSTÓW: 
782 458 050
SOŁTYS BLIZNEGO: 
692 309 636
URZĄD GMINY: 
13 43 06 033
KLASZTOR SIÓSTR: 
13 43 05 521
   
Free Joomla templates by Ltheme